O nasej trenerke Zuzke Durkovskej

17.03.2015 13:50

Slovenské krasokorčuľovanie sa v súčasnosti nemôže pýšiť príslušnosťou k svetovej či aspoň európskej špičke. Naši reprezentanti dosahujú na významných podujatiach umiestnenia v druhej alebo tretej desiatke štartového poľa. K tomu najlepšiemu, čo mohlo Slovensko donedávna ponúknuť svetu, patrila aj ZUZANA ĎURKOVSKÁ, ktorá spolu s Mariánom Mesárošom dosahovala v kategórii tanečných párov solídne európske umiestnenia. S touto 21-ročnou slovenskou reprezentantkou sme sa pozhovárali o jej minulosti i o tom, čo chystá v blízkej budúcnosti.

Vaša krasokorčuliarska minulosť sa nespája s kategóriou tanečných párov, však?

„Začínala som ako sólistka v troch rokoch na tréningovej ploche ‘starého zimáku‘. Mojou prvou trénerkou bola pani Siroťáková a až do konca sólovej kariéry v šestnástich rokoch, ma viedla Eva Križková. Potom nastal zlom. S aktívnou kariérou skončila už druhá partnerka Mariána Mesároša, a tak ma oslovil, či by som neskúsila tance na ľade. Prechod od sólovej kategórie k párom síce nie je ani teraz ojedinelý, ale čoraz viac sa dávajú dvojice dokopy už v šiestich či ôsmich rokoch.“

Ktoré úspechy s Mariánom si najviac ceníte?

„Stali sme sa štvornásobnými majstrami Slovenska, v rokoch 2000 a 2001 sme boli účastníkmi svetového i európskeho šampionátu. Naším najlepším umiestnením je desiate miesto na majstrovstvách Európy.“

Čo všetko musí tanečný pár na pretekoch zvládnuť?

„Na každú sezónu si musíme pripraviť štyri povinné tance, z toho sa v súťaži žrebujú dva. Musíme mať pripravený originálny a voľný tanec. Najlepšie páry ešte aj exhibičný program. Všetci máme za sebou baletnú a tanečnú prípravu a niektoré páry mimo sezóny absolvujú aj profesionálne súťaže v latinskoamerických tancoch.“

Po majstrovstvách Európy v Bratislave sa vaše cesty s Mariánom rozišli. Prečo?

„Rozišli sme sa v dobrom, mal pocit, že jeho kariéra je na konci. Tance na ľade robil desať rokov a chcel skončiť.“

Kde ste hľadali nového partnera?

„Bývalý reprezentant Tomáš Morbacher mi ho pomohol nájsť v kanadskom Montreale. Volal sa Mathieu Rainville, mal 22 rokov a skúšali sme to spolu dva týždne. Potom si uvedomil, že by sme určitý čas museli stráviť u nás, keďže by sme boli slovenskými reprezentantmi. Nechcel prerušovať školu, popri ktorej sa venoval aj trénerskej práci, a tak sme sa na spolupráci nedohodli. Je to škoda, mala som pocit, že by nám to mohlo ísť.“

Kam viedla vaša ďalšia cesta?

„Spoločne s naším krasokorčuliarskym zväzom sa mojim rodičom podarilo vypátrať, že český reprezentant Ota Jandejsek hľadá partnerku. Dali sme sa dokopy a teraz sa v Ostrave spoločne pripravujeme na prvé oficiálne medzinárodné vystúpenia. Máme za sebou zatiaľ iba víťaznú účasť na majstrovstvách Slovenska. Ota má 23 rokov, chodí na vysokú školu a predtým jazdil s Martinou Kvarčákovou. Po trénerskej stránke sa o nás stará František Blaťák.“

Túto sezónu už nestihnete. Čo pripravujete do najbližšej?

„V auguste by sme si mali otestovať formu na pretekoch v Nemecku, potom nás čakajú majstrovstvá Európy a sveta a chceli by sme to spolu dotiahnuť až na olympijské hry v Turíne 2006. Momentálne staviame novú voľnú jazdu. Práve nedávno sme boli vyberať hudbu, učíme sa prvky na suchu, zdokonaľujeme ich a obohacujeme o nové nápady a potom celú jazdu prenesieme z telocvične na ľad.“

Základné rozdiely medzi tanečnými pármi a športovými dvojicami: V športových dvojiciach partneri skáču sólové skoky alebo dvojica predvádza odhadzované skoky. Predpísané je aj dvíhanie partnerky nad plecia a hlavu partnera.

V kategórii tanečných párov sa nemôžu partneri pustiť na viac ako desať sekúnd, dvíhanie partnerky je povolené maximálne do výšky partnerových pliec.

Kvalitné korčule stoja okolo 20 000 korún. Sú upravené tak, aby sa dala dopnúť špička. Oproti sólistom používajú krasokorčuliari jazdiaci v páre kratšie nože, nie väčšie ako je dĺžka topánky, a zúbky na prednej časti noža majú obrúsené.

V súčasnoti sa Zuzana Ďurkovská venuje spolu so svojím tímom trénerov úspešnej škole korčuľovania VLOČKA

Čítajte viac: https://bratislava.sme.sk/c/281910/v-kanade-partnera-nenasla-tak-odisla-do-ciech.html#ixzz3UeAgCMdX